Історічні події дня

Події червня

Події 26 червня

Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.

Історія боротьби з наркотиками в світі нараховує близько ста років. У лютому 1909 року відбулося засідання Шанхайської опіумної комісії у складі 13 країн. Міжнародне співтовариство намагалося знайти методи обмеження ввезення наркотичних засобів із азіатських країн. Але навіть через століття людство далеко від вирішення цієї глобальної проблеми.

Цей день відзначають з 1987 року. Тоді 26 червня Генасамблея ООН затвердила рішення про заснування свята. Ця подія символізує єдність країн у досягненні мети щодо створення суспільства, вільного від наркотиків.

З кожним роком цивілізовані країни все більше страждають від ввезення наркотиків із неблагополучних держав. Боротьба з незаконним обігом наркотичних засобів — один із основних напрямків правової діяльності міжнародних організацій.


Міжнародний день на підтримку жертв тортур

ООН проголосила в 1997 році. Це стало одним із заходів по наближенню суспільства до повного забезпечення прав людини, які декларує Конвенція проти тортур та інших жорстоких покарань, які принижують гідність людини. Конвенція діє з 26 червня 1987 року.

Тортурами прийнято називати будь-які неправомірні дії, за допомогою яких людині умисно причиняють сильний біль, фізичне й моральне страждання для отримання від неї будь-яких відомостей або зізнань, а також для примусу до будь-яких дій.

Цей день кожна держава-учасниця ООН сприймає як один із способів звернення уваги громадськості на необхідність боротьби з цим явищем на законодавчому, адміністративному й судовому рівні.

Сьогодні ООН визнала, що ніякі військові дії або загрози не можуть бути виправданням катувань. Крім того, на міжнародному рівні задекларовано, що навіть вказівка старшої за посадою людини не може вважатися керівництвом до проведення тортур.


1936— свій перший політ здійснив перший прототип двогвинтової машини Фоккера Вульфа “FW-61” – першого у світі абсолютно вдалого гелікоптера


День пуску першої в світі атомної електростанції

Запущена Обнінська АЕС о 17 годині 45 хвилин 26 червня 1954 року

Ця станція була оснащена одним уран-графітовим канальним реактором з водяним теплоносієм. Потужність реактора складала близько 5 МВт.  Крім вироблення енергії реактор Обнінської АЕС, служив базою для експериментальних досліджень і вироблення ізотопів для потреб медицини.

В наші дні Обнінська АЕС вже була виведена з експлуатації, а реактор був остаточно заглушений 29 квітня 2002 року, пропрацювавши майже 48 років. Тепер на базі Обнінської АЕС знаходиться музей атомної енергетики.


Народилися:

1824 — Вільям Томсон, лорд Кельвін, британський фізик і інженер

У своєму дослідженні він провів важливі аналогії між явищами поширення тепла і електричного струму, показав як взаємопов’язані вирішення питань цих областей. У подальшому дослідженні він розвинув деякі принципи, які надалі плідно прикладав до багатьох питань, що стосуються динамічної геології, наприклад, до питання про охолодження Землі.

У своїх публікаціях на тему електростатики, виклав свій метод електричних зображень, який відкрив можливість простого вирішення багатьох найважчих завдань електростатики. У роботах з термодинаміки показав, як слід змінити принцип Карно, для того, щоб він узгоджувався з сучасними даними, дав формулювання другого принципу термодинаміки. Створив вчення про розсіянні енергії. Провів відоме дослідження над процесом охолодження газів при розширенні без здійснення якої-небудь роботи. Це дослідження стало перехідним ступенем від теорії ідеальних газів до теорії дійсних газів. Займався роботами з термоелектрики, питаннями про трансатлантичної телеграфії, вивів умови існування коливального електричного розряду, які лягли в основу всього вчення про електричні коливання. Удосконалив корабельний лот і компас.

Проводячи термодинамічні дослідження, встановив абсолютну шкалу температур. Кельвін (позначення: K) – одиниця виміру температури в СІ, запропонована в 1848 році. Так один кельвін став рівний 1/273, 16. Початок шкали – 0 за Кельвіном збігається з абсолютним нулем, а при перерахунку в градуси Цельсія: ° С = K – 273,15.

Його роботи з термоелектрики, привели до відкриття названого на його честь «ефекту Томсона», який полягав у перенесенні тепла електричним струмом. Брав участь у дослідженнях з теорії пружності, де йому вдалося розширити теорію кульових функцій.

Як винахідник Уїльям Томсон зробив дзеркальний гальванометр, ондулятором з сифонной подачею чорнил, квадрантний і абсолютний електрометрії і безліч технічних вимірювальних електричних приладів, наприклад, ампер-ваги. Серед безлічі його патентів, зустрічаються патенти навіть і на чисто практичні і здавалося б побутові пристрої, наприклад, патент на водопровідний кран.


1810 — Василь Тарновський, український етнограф, історик права, громадський діяч, меценат. Переконаний противник кріпацтва, активний учасник підготовки селянської реформи 1861 р.


1909 Євген Федоров, астроном, директор Головної астрономічної обсерваторії АН УРСР, президент Комісії для вивчення руху полюсів Землі Міжнародного астрономічного союзу. Досліджував обертання Землі, рух полюсів Землі.Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone