Події 20 січня

1661 — Засновано університет Яна II Казимира, нині – Львівський національний університет ім. Івана Франка. Зараз він є одним з найстаріших навчальних закладів Східної Європи.

Університет складався з двох відділів (факультетів) – філософського і богословського (теологічного). Роль середнього навчального закладу при Львівському університеті відігравала колегія, яка була підготовчим етапом для бажаючих продовжувати навчання. Історичні джерела засвідчують, що у 1667 р. на філософському і теологічному відділах навчалось близько 500 студентів, а навчальний процес забезпечували вісім викладачів. У середині ХVІІІ ст. кількість студентів збільшилося до 700 осіб, викладачів – до 15-17. Поляки становили 75% студентів, решту були українці та представники інших етнічних груп.


1958 —  на вулицях Лондона з’явилися перші радари контролю за швидкістю автомобілів. Багато чого змінилося за їх більш ніж піввікову історію, але пильні помічники досі на озброєнні у співробітників полку ДПС.   За цей час від перших величезних стаціонарних датчиків швидкісного стеження до майже непомітних камер змінилося практично все.
Був час — інспектори дорожнього руху заміряли швидкість практично «на око», з секундоміром або годинником у руках вираховували рух машини від одного стовпа до іншого


Народилися:

1775  — Андре Ампер, французький фізик і математик, творець основ електродинаміки.

У 1820 році він встановив правило для визначення напряму дії магнітного поля на магнітну стрілку, відоме нині як правило Ампера; виявив, що магнітне поле Землі впливає на рухомі провідники із струмом. В тому ж році відкрив взаємодію між електричними струмами, сформулював закон цього явища (закон Ампера), запропонував використовувати електромагнітні процеси для передачі сигналів. У 1822 Ампером був відкритий магнітний ефект соленоїда. Також їм було запропоновано підсилювати магнітне поле за допомогою залізного осердя, розташованого всередину соленоїда. У 1826 році їм була доведена теорема про циркуляцію магнітного поля. У 1829 Ампер винайшов такі пристрої як комутатор і електромагнітний телеграф. У механіці йому належить формулювання терміну «кінематика». У 1830 році ввів у науковий обіг термін «кібернетика».  На честь вченого одиниця сили електричного струму названа «ампером», а відповідні вимірювальні прилади — «амперметрами».


1857 — Володимир Бехтерєв, нейрофізіолог і психіатр. Перу Бехтерєва належать понад 600 наукових праць. Бехтерєв зробив немало відкриттів в анатомії та фізіології.

Вперше наглядно показав (за допомогою ЕЕГ), що біоелектричні явища виникають не тільки в корі великих півкуль, а й в інших ділянках мозку.

Він намагався пояснити психічні явища умовними рефлексами, тим самим інтегруючи теорії І. П. Павлова в клінічну практику. Вивчав і лікував низку психічних розладів та синдромів: страх почервоніти, страх запізнитися, нав’язливі ревнощі, нав’язливу посмішку, страх чужого погляду, страх статевого безсилля, тощо.

Понад 40 років Бехтерєв займався вивченням і лікувальним застосуванням гіпнозу, розробляючи при цьому теорію навіювання.


1865 — Михайло Туган-Барановський, український вчений-економіст, державний і громадський діяч. Перший економіст-східноєвропеєць, чиї наукові теорії визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків; один із найкращих знавців кон’юнктурних економічних циклів, автор численних праць про теорію вартості, розподілу суспільного доходу, історію господарського розвитку та кооперативних основ господарської діяльності, доктор економіки

Михайло Туган-Барановський – 
 міністр фінансів Української Народної Республіки (1917-1918)


1918 — Олександр Шалімов, хірург, один із засновників української хірургічної школи. Герой України,  директор Київського науково-дослідного інституту клінічної та експериментальної хірургії. О.Шалімов ввів нові методи операцій при захворюваннях органів травлення, серця, онкологічних захворюваннях, провів близько 40 тисяч операцій. Став першим лікарем, який провів вдалу пересадку підшлункової залози хворому на діабет, розробив і впровадив нові методи операцій при онкологічних захворюваннях, а також органів травлення, судин, серця. Під керівництвом О.Шалімова була проведена першу на Україну операцію з пересадки серця. У 1998 році рішенням Міжнародної палати американського біографічного інституту визнаний Людиною планети.


1978  — Володимир Гройсман.  Український державний і політичний діяч. Голова Верховної Ради України (2014-2016). Чинний Прем’єр-міністр України з 14 квітня 2016 року.

Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone