Вітання з Днем працівників гідрометеорологічної служби України

миниатюра гмс

«У світі є сім-вісім категорій явищ, про які варто було
б говорити, і одне з них – погода»

ГМС

19 листопада в Україні щорічно відзначається День працівників гідрометеорологічної служби, встановлений Указом Президента України від 11 березня 2003 року

№ 208/2003

Коротка історична довідка

Гідрометеорологічна служба України – одна з найстаріших сфер діяльності. Перші інструментальні метеорологічні спостереження на території України розпочаті у Києві ще у 1771 році. Наприкінці ХVІІІ ст. систематичні спостереження за погодою,  режимом  р. Дніпра  біля м. Києва почав проводити видатний освітній діяч, вчений, відомий історик, археолог, автор першої узагальнюючої праці з історії української столиці М.Ф. Берлінський. Йому належить відомий вислів: “Батьківщину люблять не за те, що вона велика і широка, а за те, що вона рідна і своя”.

Велика кількість знаних у гідрометеорологічній спільноті та й в усьому світі вчених пов’язали своє наукове життя з Україною. Треба згадати О.В. Клосовського, першого українського метеоролога- геофізика, доктора фізичної географії, який організував мережу метеорологічних спостережень на Південному заході Російської імперії, в складі якої перебувала Україна. І В.І. Вернадського, першого українського академіка, одного із засновників Української академії наук, дійсного члена та її першого голову-президента, засновника Національної бібліотеки Української держави в Києві. На його честь названа українська антарктична станція. А ім’я Бориса Срезневського, одного з директорів обсерваторії Київського університету, першого і єдиного в Україні академіка у сфері метеорології, від 2017 року носить Центральна геофізична обсерваторія.

Сьогодення

Національна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі ДСНС України та відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливаннях та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ. Повсякденна цілодобова робота метеорологів, гідрологів, синоптиків дає можливість завчасно вжити заходів до запобігання можливих збитків від небезпечних явищ погоди.

ГідрометцентрУкраїнський гідрометеорологічний центр (правонаступник Державної гідрометеорологічної служби України) – державна установа в складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що провадить метеорологічні та гідрологічні спостереження на території України. УкрГМЦ у межах своєї компетенції реалізує державну політику у сфері гідрометеорології та моніторингу довкілля та здійснює управління і контроль у сфері гідрометеорологічної діяльності. Діяльність УкрГМЦ спрямовується, координується та контролюється Департаментом з питань цивільного захисту ДСНС України.

В апараті ДСНС України діє Управління гідрометеорології, яке розробляє пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності, аналізує в межах компетенції діяльність керівництва Українського гідрометеорологічного центру, Державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр» та Українського гідрометеорологічного інституту. Управління гідрометеорології підпорядковується заступнику голови ДСНС України.

Основу системи  спостережень  складають  124  метеорологічні станції, 22 авіаметеорологічні, сім аерологічних, п’ять радіолокаційних, понад 25 гідрологічних станцій і підрозділів, 10 морських, три спеціалізовані агрометеорологічні, дві воднобалансові, дві сніголавинні, одна селестокова, озерні станції на водосховищах, 341 гідрологічний річковий, 59 озерних, 10 морських постів, значна кількість метеорологічних та агрометеорологічних постів. Базові спостереження за забрудненням атмосферного повітря проводяться на 129 стаціонарних постах у 39 містах, поверхневих вод суші у 201 пункті, морських вод у 56 пунктах, ґрунтів у 19 адміністративних районах. В Україні функціонує розгалужена радіометрична мережа. Гідрометеорологічна служба України має експедиційні судна річкового, озерного та морського типу.

Щорічно організації гідрометеорологічної служби країни дають близько 275 тисяч прогнозів і попереджень,  у тому числі  близько 1,5 тисяч оперативних інформацій і спеціальних доповідей; більше 7 тисяч щоденних гідрометеорологічних бюлетенів, близько тисячі агрометбюлетеней, близько 80 тисяч метеорологічних і 100 тисячавіаметеорологічних прогнозів, близько 5 тисяч попереджень про небезпечні та стихійні гідрометеорологічні явища.

Гідрометеорологічна служба належить до однієї з найбільш науковоємних галузей. На гідрометеорологічній мережі спостережень експлуатується понад 22 тисяч засобів вимірювальної техніки гідрометеорологічного та аналітичного призначення, автоматизованих метеорологічних станцій, метеорологічних та аерологічних радіолокаторів, станцій прийому супутникової інформації тощо.

Україна є членом-засновником Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО) з 1948 року. Інформація низки метеорологічних та аерологічних українських станцій постійно надходить до Глобальної системи телезв’язку ВМО. Також гідрометслужба бере участь у процесі інтеграції нашої країни в Європейський Союз, виконуючи профільні Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи.

Головним завданням гідрометеорологічної служби залишається забезпечення стійкого функціонування державної системи гідрометеорологічних спостережень і прогнозування, її подальший технічний та технологічний розвиток, удосконалення системи гідрометеорологічного забезпечення органів державної влади, галузей економіки та населення, перш за все, під час загрози формування, розвитку та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного походження.

Протягом свого функціонування гідрометеорологічній службі незалежної України вдалося виростити і зберегти головне своє багатство – високоосвічених професіоналів, відданих своїй справі ентузіастів, багато з яких мають державні нагороди, відомчі відзнаки. Саме висока кваліфікація, енергія і любов до своєї справи більш ніж 5 тисяч працівників всіх рівнів дає можливість державній гідрометеорологічній службі належним чином виконувати свої завдання.

Головною кузнею висококваліфікованих кадрів для гідрометеорологічної служби не тільки України, а й багатьох інших країн світу з 1932 року і понині залишається Одеський державний екологічний університет (Одеський гідрометеорологічний інститут до 2001р.). З діяльністю нашого навчального закладу пов’язані імена таких визначних діячів гідрометеорологічної науки, як Грінвальда  Д.І., Кобуса  Г.Л.,  Бурмана  Е.А.,  Раєвського  О.М.,  Бефані   А.М.   та Бефані  Н.Ф.,  Ківганова  А.Ф.,  Шнайдмана  В.А.,  Синициної   Н.І.,  Івус Г.П., Суховій В.Ф. та багатьох інших.

Сьогодні в нашому університеті існує багато різних наукових шкіл, які допомагають розвивати гідрометеорологічну науку в Україні та виконують підготовку кадрів для Української гідрометеорологічної служби.

З нагоди професійного свята, деканат гідрометеорологічного інституту вітає усіх співробітників ОДЕКУ з Днем працівників гідрометеорологічної служби України. Зичимо міцного здоров’я, гарного настрою, невичерпного оптимізму та енергії, підкорення нових професійних вершин, доброї погоди у Ваших родинах та посмішок на Ваших обличчях!

Привітання ГМС