Всесвітній день водних ресурсів і Всесвітній метеорологічний день 2019

ВМО7

            Вода – «наріжний камінь» життя. Вона необхідна, щоб вгамувати  спрагу, допомогти в збереженні здоров’я. Водні ресурси також мають величезне значення в сфері зайнятості, що, у свою чергу, підтримує економічний, соціальний та людський розвиток.

         На сьогоднішній день більше 663 мільйонів людей не мають джерел питної води поблизу свого проживання. Щоб забезпечити себе водою, люди вимушені витрачати велику кількість часу, стоячи у чергах, або долати значні відстані пішки.

22 березня святкується Всесвітній День води. Це свято було започатковано Організацією Об’єднаних Націй з метою відзначення ролі водних ресурсів у житті нашої планети та сучасної цивілізації.  Щороку Всесвітній день водних  ресурсів присвячується важливості прісної води в конкретній галузі діяльності людини

1

Тема Дня 2019 року – Не залишаючи нікого осторонь

         Тема Всесвітнього дня водних ресурсів в 2019 році – «Не залишаючи нікого осторонь». Це адаптація основного гасла Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року: досягнення прогресу на шляху до сталого розвитку має служити на благо кожного.

         Мета сталого розвитку №6  включає завдання, яке передбачає забезпечення наявності і раціонального використання водних ресурсів для всіх до 2030 року. По суті це означає, що ніхто не повинен залишатися осторонь.

         Сьогодні мільярди людей, як і раніше, не мають доступу до безпечної води, і їхні домашні господарства, школи, підприємства, фермерські господарства та фабрики ведуть боротьбу за виживання і процвітання.

         Маргіналізовані групи – жінки, діти, біженці, корінні народи, люди з обмеженими можливостями та багато інших –0 часто не беруться до уваги і стикаються з дискримінацією при спробі отримати доступ до необхідної їм безпечної води і можливість її використання.

Право на воду – основне право людини!

         У 2010 році ООН визнала «право на безпечну і чисту питну воду і санітарні послуги як право людини, що має суттєво важливе значення для повноцінного життя і повного здійснення всіх прав людини».

         Кожна людина без будь-якої дискримінації наділена правом на доступ до достатніх обсягів безпечної, прийнятної і фізично і економічно доступної води для особистих і побутових потреб, що включає воду для пиття, особистої санітарії, прання, приготування їжі та особистої і господарської гігієни.

2

Цифри та факти

  • 2,1 мільярда людей живуть без доступу до безпечної води в домашніх умовах.
  • У чверті початкових шкіл по всьому світу відсутня система питного водопостачання,  а учні споживають воду з незахищених джерел або не мають можливості вгамувати спрагу.
  • Для 68,5 мільйона людей, які були змушені покинути свої домівки, доступ до систем безпечного водопостачання вкрай скрутний.
  • Близько 159 млн. людей здійснюють збір води для пиття з поверхневих джерел, наприклад ставків і струмків.
  • Близько чотирьох мільярдів людей – приблизно дві третини світового населення – відчувають сильний дефіцит води протягом як мінімум одного місяця в році.
  • До 2030 року 700 мільйонів людей по всьому світу будуть змушені змінити місце проживання в силу гострого дефіциту води.
  • Як правило, більш заможні люди отримують послуги, пов’язані з водопостачанням, санітарією і гігієною, (часто) за низькою вартістю, в той час як бідне населення платить набагато вищу ціну за послуги такої ж або нижчої якості.

         Щоб не залишити нікого в стороні, ми повинні спрямувати наші зусилля на охоплення тих людей, які піддаються маргіналізації чи інтереси яких не беруться до уваги. Послуги водопостачання повинні відповідати потребам маргіналізованих груп, і їх голос має бути почутий в процесі прийняття рішень. У нормативно-правовій базі повинно бути закріплено право на воду для всіх людей, і достатнє фінансування за принципом справедливості має бути спрямоване на допомогу тим, хто найбільше її потребує.

         Організацією заходів в рамках Дня займається механізм «ООН – водні ресурси» – Межорганізаційний механізм, створений для вирішення проблем в галузі водокористування, – а також держави-члени і партнерські агентства.

3


23 березня відзначається Всесвітній метеорологічний день

         23 березня святкується Всесвітній День метеорології. Це свято було  започатковане Організацією Об’єднаних Націй з метою підкреслення виключно  важливої ролі та місця метеорології, метеорологічних служб у сучасній  цивілізації в умовах зростаючої залежності людства від стану атмосфери та точних  прогнозів погоди.

         Всесвітня Метеорологічна Організація як спадкоємиця Міжнародної Метеорологічної Організації, створеної в 1873 р, має в якості основоположної мети підтримку країн світу в забезпеченні метеорологічним та гідрологічним обслуговуванням з метою охорони життя і майна від стихійних лих, пов’язаних з погодою, кліматом і водою, а також захисту навколишнього середовища та сприяння сталому розвитку. Досягнення цієї мети неможливе без виконання необхідних спостережень, дослідницької та оперативної діяльності, які покращують наше розуміння і знання про погоду і клімат.

         З 1961 р Всесвітній метеорологічний день проводиться в ознаменування набуття чинності 23 березня 1950 Конвенції, яка заснувала Всесвітню метеорологічну організацію, і того істотного внеску, який національні метеорологічні та гідрологічні служби вносять в безпеку і добробут суспільства. Щороку урочисті заходи присвячуються одній з актуальних тем.

         У 2019 році це свято проходить під девізом „Сонце, Земля і погода”

4

5

6

            10 грудня 2018 року Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) і Зелений кліматичний фонд (ЗКФ) підписали офіційну угоду про спільну працю з метою використання досвіду ВМО в області погоди, клімату і води для підвищення ефективності діяльності, що фінансується ЗКФ, і підтримки низьковуглецевого і стійкого до клімату розвитку.

         Відповідно до нового Меморандумом про взаєморозуміння, ВМО буде підтримувати акредитовані ЗКФ організації для отримання максимальної вигоди від їх інвестицій в гідрологічні та метеорологічні системи і відповідне Кліматичне інформаційне обслуговування.

         Угода була підписана генеральним секретарем ВМО Петтером Тааласом і тимчасовим виконавчим директором ЗКФ Хав’єром Мансанарес за підсумками наради на рівні міністрів з питань фінансування кліматичної діяльності на переговорах Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату в Катовіце, Польща.

         «Концентрація парникових газів досягла найвищого рівня за три мільйони років, і будь-яких ознак її стабілізації не спостерігається. Це означає, що нашу планету чекає набагато більш тепле майбутнє, з великою кількістю екстремальних погодних явищ і великою кількістю проблем для нашого повсякденного життя і для нашої економіки », – заявив Генеральний секретар ВМО Петтер Таалас.

         «Ми вже в якійсь мірі відчули на собі таке майбутнє: останні чотири роки були найтеплішими за всю історію спостережень з температурами, які майже на 1 ° C перевищують температури доіндустріальної епохи. Адаптація до змін клімату і пом’якшення його наслідків – це вже не розкіш. Це обов’язкові заходи. За допомогою цієї угоди з зеленим кліматичних фондом ВМО сподівається підтримати інформаційні та цільові інвестиції, засновані на передовій науці і передовій практиці “, – заявив він.

         ВМО вже надає підтримку Секретаріату ЗКФ в посиленні політики Фонду в області кліматичного обґрунтування, яка спрямована на забезпечення того, щоб пропозиції, які направляються в ЗКФ, були засновані на найкращих світових досягненнях у вивченні клімату.

            Глобальна рамкова основа для кліматичного обслуговування надасть змогу багатьом країнам, які не мають таких можливостей, готувати і використовувати наукову інформацію для прийняття дій з клімату, підвищувати стійкість і управляти можливостями і ризиками, пов’язаними з мінливістю і зміною клімату.

Слід зазначити, що гідрометеорологічний інститут Одеського державного екологічного університету (ГМІ ОДЕКУ) сьогодні є одним з провідних вищих навчальних закладів України, який готує висококваліфікованих фахівців (метеорологів, гідрологів, кліматологів, океанологів, агрометеорологів) відповідно до вимог ВМО. Тому, не дивно, що викладацький та інженерний склад ГМІ ОДЕКУ вважає Всесвітні дні водних ресурсів та метеорології своїми професійними святами. У зв’язку з цим, 21 березня 2019р. в ОДЕКУ відбудуться урочисті збори, приурочені до цих дат, на які запрошені викладачі, співробітники та студенти.

7

 


Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone