Всесвітній Метеорологічний День

миниатюра для новости

23 березня святкується Всесвітній День метеорології/World Meteorology Day. Це свято було  започатковане Організацією Об’єднаних Націй з метою підкреслення виключно  важливої ролі та місця метеорології, метеорологічних служб у сучасній  цивілізації в умовах зростаючої залежності людства від стану атмосфери та точних  прогнозів погоди.

1

Всесвітня Метеорологічна Організація як спадкоємиця Міжнародної Метеорологічної Організації, створеної в 1873 р, має в якості основоположної мети підтримку країн світу в забезпеченні метеорологічним та гідрологічним обслуговуванням з метою охорони життя і майна від стихійних лих, пов’язаних з погодою, кліматом і водою, а також захисту навколишнього середовища та сприяння сталому розвитку. Досягнення цієї мети неможливе без виконання необхідних спостережень, дослідницької та оперативної діяльності, які покращують наше розуміння і знання про погоду і клімат.

З 1961 р. Всесвітній метеорологічний день проводиться в ознаменування набуття чинності 23 березня 1950 Конвенції, яка заснувала Всесвітню метеорологічну організацію, і того істотного внеску, який національні метеорологічні та гідрологічні служби вносять в безпеку і добробут суспільства. Щороку урочисті заходи присвячуються одній з актуальних тем.

2

2020  рік  буде  ювілейним  для  ВМО,  організація  святкуватиме      своє 70-річчя. В цьому році для Всесвітнього метеорологічного дня (23.03) та для Всесвітнього дня водних ресурсів (22.03) обраний один девіз
«Клімат та вода».

Цьогорічна тема була обрана не випадково, світова спільнота прагне привернути увагу до того, що в останні десятиліття наша планета стикається зі зростаючими викликами, які виникають у зв’язку із водним стресом, повенями, посухами та проблемами з доступом до чистої води, зазначають на сайті ВМО, де вже створена сторінка присвячена цій темі https://worldmetday.wmo.int/en/conf.

Ніхто не буде заперечувати, що прісна вода життєво необхідна для людини. Без води людина зможе прожити не більше трьох днів. Вода важлива для виробництва нашої їжі, практично всіх наших товарів і послуг, а також для навколишнього середовища. Тому, існує нагальна потреба вдосконалити прогнозування, моніторинг та управління запасами води та вирішити проблему занадто великої, занадто малої чи занадто забрудненої води.

Зміни клімату, спричинені людською діяльністю, а також природні кліматичні зміни впливають на воду. Зміна клімату призводить до прискорення гідрологічного циклу, оскільки підвищення температури збільшує швидкість випаровування. Збільшення випаровування призводить до зростання кількості опадів, розподіл яких впродовж року вкрай нерівномірний.

Кліматична інформація лежить в основі управління надходженнями поверхневих вод та зменшення ризику стихійних лих. Сюди входять розрахунки частоти та тривалості сильних опадів, можливого максимального прогнозу опадів та прогнозування повеней. Такі дані на національному, регіональному та місцевому рівнях зараз важливіші, ніж будь-коли.

Таким чином, вода є одним із головних пріоритетів глобальної структури кліматичних послуг, що очолює ВМО, яка прагне сприяти цілісному інтегрованому підходу до управління водними ресурсами як найкращому шляху досягнення ефективного, справедливого та сталого розвитку й управління обмеженими водними ресурсами у світі. Комплексний міжгалузевий підхід до управління водними ресурсами є життєво важливим, оскільки інвестиції у воду розподіляються між багатьма установами та різними рівнями влади.

Слід зазначити, що кафедра метеорології та кліматології Одеського державного екологічного університету протягом багатьох років готує висококваліфікованих спеціалістів (кліматологів та метеорологів), які відповідають вимогам та стандартам ВМО. Тому, не дивно, що викладацький та інженерний склад кафедри вважає Всесвітній день метеорології своїм професійним святом.

3


Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone