- 2.11.2023
СВЯТО, ЩО ЄДНАЄ
День української писемності та мови відзначався в Україні щороку від 9 листопада 1997 року Указом президента Л.Д. Кучми № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
2023 року дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються дати деяких свят. Відтепер свято української писемності та мови, що традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця, має дату 27 жовтня.
Україна, вшановуючи Преподобного Нестора Літописця, вважає його послідовником видатних творців слов’янської писемності Мефодія і Кирила, називає його основоположником письмової української мови, вітчизняної історії, талановитим літератором.
А в давнину саме в день Преподобного Нестора Літописця батьки віддавали дітей до школи (після закінчення осінніх робіт на полі), потім ішли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, щоб допоміг дитині в навчанні.
У День української писемності та мови традиційно
– покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю;
– відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
– заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
– стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
– кафедра соціально-гуманітарних наук проводить Загальноуніверситетський диктант в Одеському державному екологічному університеті.
Традиція щорічного єднання викладачів і студентів усіх факультетів і спеціальностей університету, перервана обмеженнями короновірусної хвороби та дистанційним навчанням, цьогоріч повернулася у своє річище й об’єднала 75 охочих до перевірки знань представників ОДЕКУ.
Захід було реалізовано за організаційних зусиль старших викладачів кафедри соціально-гуманітарних наук Мирошниченко М.І., Краснянської Н.Д., Глушкової Н.М., Куделіної О.Ю. на чолі із завідувачем кафедри доц. Бубновим І.В.
Окрема подяка заступниці директора НН ГМІ з виховної роботи доц. Кічук Н.С., т.в.о. зав.каф. агрометеорології та агроекології доц. Вольвач О.В., ст.викл. кафедри гідрології суходолу Гопцій М.В. за особисту участь у написанні диктанту та залучення студентів НН ГМІ до свята.
Кафедра соціально-гуманітарних наук також завдячує запрошеним гостям П’ятого загальноуніверситетського диктанту – заст. ректора з виховної роботи доц. Шуптар Н.Й. та зав. кафедри водних біоресурсів та аквакультури доц. Бургаз М.І.
Було створено атмосферу справжнього свята для учасників, що із цікавістю переглянули й пригадали чудові миті написання Першого загальноуніверситетського диктанту ОДЕКУ, сфотографувалися у фотозоні, оформленій до Дня української писемності та мови.
Текст диктанту був спеціально створений до свята відповідно до правил сучасної української літературної мови і прочитаний старшим викладачем кафедри соціально-гуманітарних наук Мирошниченко М.І.
Свято 27 жовтня вкотре нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності, популяризує українську мову в Україні та за кордоном.
Наші ж викладачі й студенти, що долучилися до написання П’ятого загальноуніверситетського диктанту довели справжню закоханість у рідну мову й знання правил написання.
Серед студентських робіт кафедра соціально-гуманітарних наук провела конкурс на найкраще написання диктанту.
Переможцями було обрано таких студентів:
– І місце об’єднало студентів І та ІІІ курсів навчання Атанасій Людмилу (група К-23) та Руснак Катерину (група В-21).
– ІІ місце посів студент Лещенко Данило (група ГО-21).
– ІІІ місце виборола студентка Робу Ангеліна (група ГЗ-21).
Кафедра соціально-гуманітарних наук дякує всім за участь, вітає переможців і закликає любити й вивчати мову щодня, розвиваючи себе та підносячись над буденністю!