flowers

День вишиванки

flowers
  • 19.05.2023

Традиції та особливості святкування Дня вишиванки в Україні

 

 

Вишиванка в культурі України посідає особливе місце. Здавна вважалося, що сорочка, вишита кольоровими нитками та прикрашена візерунками, приносила успіх та служила оберегом для господині чи господаря. Цей національний одяг носять чоловіки, жінки та діти. В наш час вишиванка вийшла з повсякденної форми одягу, проте її надягають на свята або визначні дати. «День вишиванки» прийнято відзначати третього четверга травня. Цьогоріч цей день припав на 18 травня.

 

Традиція вишивати сорочки різнокольоровими нитками та візерунками має багатовікову історію. В основному вишивали дівчата, готуючи собі придане до весілля. Кількість зібраних вишиванок говорила про матеріальний добробут нареченої. Якщо у дівчини було від 30 до 40 сорочок, то вона вважалася з бідної сім’ї, а у якої було від 100 й більше – вважалася завидною нареченою.

 

Візерунки на вишиванках були прикрасою одягу й несли в собі магічний сенс. «Вишиванка була для наших предків не просто одягом, а свого роду сакральним оберегом, який захищав від бід, хвороб, заздрості та всякого роду негативної енергетики», – розповіла карпатська мольфарка Магдалена Мачіовськи.

 

Вишиванка – символ нашої багатої традиціями української культури. Завдяки унікальному орнаменту вишита візерунком сорочка могла означати походження людини, вказувати її вік, соціальний статус та навіть сімейний стан. Як же з’явилася вишиванка?

 

Історики не можуть визначити точну дату появи вишиванок. Але під час розкопок на Черкащині археологи знайшли срібні фігурки чоловіків, на яких були зображені сорочки з ідентичним орнаментом традиційних українських костюмів XVIII-XIX століть. Це говорить про багатовікову історію вишиванок.

 

Прикрашаючи вишивкою сорочки білих, чорних, червоних або синіх кольорів, українці «розповідали» оточенню про своє життя. Червоні вишиті сорочки одягали дівчата, як символ любові та енергії, а сині – жінки старшого віку, які вже не будуть мати дітей. Чорні сорочки носили виключно чоловіки. Найпопулярнішою є вишиванка білого кольору з різними візерунками з ниток. Орнамент і колір також говорив багато про господаря сорочки.

 

Зустрівши українця у вишиванці з рослинним візерунком, наприклад винограду, калини або дубу, в чорно-червоній гамі, можна сміливо стверджувати, що це житель столиці. Полтавчани найчастіше одягали білі сорочки, вишиті білими нитками. А жителів Полісся та Волині можна було впізнати завдяки біло-сірим сорочкам, розшитим червоними нитками. У західних регіонах характерною особливістю вишиванок був широкий спектр візерунків і кольору. Наприклад, блакитний, який не є традиційним для більшості українських областей, або ж сорочки, вишиті тільки на рукавах скошеними або поздовжніми смугами.

 

Також вишиванки вважалися справжнім оберегом від нечистої сили. Наприклад, на весілля наречена одягала особливу сорочку, яку після гулянь ховала в спальні і більше ніколи не діставала. Це символізувало захист від негараздів у сімейному житті.

 

Для новонародженого малюка сорочку шили з рукавів вишиванок батьків або вишивали хресні батьки. Під час хрещення тканину обробляли свічками. Вірили, що такий обряд вбереже дитину від нещасть на все життя.

 

Ідея відзначати «День вишиванки» виникла 2006 року. Тоді кілька студентів і викладачів Чернівецького національного університету одягнули вишиванки й влаштували флешмоб. А вже через декілька років «День вишиванки» набув міжнародних масштабів.

 

За доброю традицією, кафедра соціально-гуманітарних наук, як і щороку, долучилася до такого цікавого й потрібного свята низкою заходів.

 

Цьогоріч свято на кафедрі тривало протягом 17-19 травня.

 

Старший викладач Мирошниченко М.І. організувала мініфотозону в аудиторії 601, де охочі студенти фотографувалися на пам’ять про чудове свято. Також долучилася до фотографування викладач кафедри Попович І.І. разом зі студентами групи В-20.

 

 

Для студентів груп К-22, ГМ-21, В-21, ГЗ-21 (включно зі студентами, що працюють онлайн) старший викладач Мирошниченко М.І. підготувала демонстрацію про історію Дня вишиванки, цікаві факти про вишивані сорочки, а також провела Вікторину до Дня вишиванки.

 

 

 

За організаційних зусиль завідувача кафедри соціально-гуманітарних наук Бубнова І.В., а також старших викладачів кафедри Мирошниченко М.І. та Куделіної О.Ю. було проведено онлайн-захід до Дня вишиванки для студентів груп Е-21, Е-20, Е-22і, ЕК-20, ТЗ-20, ТЗ-21і.

 

 

На початку заходу завідувач кафедри Бубнов І.В. продемонстрував архівне відео фоточеленджу до Дня вишиванки в ОДЕКУ.

 

 

Потім старший викладач кафедри Мирошниченко М.І. за допомогою презентації ознайомила студентів з історією, техніками та традиціями української вишивки.

 

 

Після цього студентам було запропоновано онлайн-гру «У вишиваному колі», проведену старшим викладачем Мирошниченко М.І.

 

Метою гри було із нагоди Всесвітнього дня вишиванки актуалізувати й поглибити знання про виразний український символ – вишиту сорочку.

 

Завданнями гри було формування компетентностей: громадянської, культурної, мовної, естетичної, комунікативної, навчально-пізнавальної.

 

За допомогою запитань, завдань та інших ігрових активностей, що запропоновані в грі, було акцентовано увагу на характерних особливостях української вишитої сорочки: кольорах, орнаментах, техніках виконання, матеріалах, регіональних особливостях.

 

 

Крім того, студенти почули розповідь про цікаві народні традиції, пов’язані з вишиванням і носінням сорочок; поглянули на вишиванку як на традиційне вбрання й сучасний елемент стилю.

 

Сподіваємося, що нам вдалося сформувати логічне та критичне мислення, комунікативні вміння студентів; виховати любов до краси та повагу до традиційних українських цінностей.