flowers

День вишиванки

flowers
  • 16.05.2024

 

Щороку третього четверга травня в Україні відзначають День вишиванки – це свято, започатковане для збереження традицій українського національного одягу. Вишиванка для українців є справжньою національною святинею, яка символізує красу, міць, щасливу ​​долю та родинну пам’ять. Попри свою багатовікову історію вишиванка – це модно та дуже стильно. Долучитися до святкування Дня вишиванки легко – достатньо лише прийти на роботу чи навчання у вишитій сорочці.

 

День вишиванки він виник як флешмоб. Ідея свята Всесвітній день вишиванки належить студентці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. Дівчина звернула увагу, що багато студентів час від часу одягають вишиту сорочку на пари та запропонувала одного дня всім одногрупникам прийти на заняття у вишиванках. У першому заході, який відбувся 2006 року, взяли участь лише кілька десятків студентів. У наступні роки кількість учасників акції збільшувалась, захід підтримали викладачі, вчителі та студенти з інших міст.

 

Українська діаспора популяризувала свято у всьому світі, тепер День вишиванки набув міжнародних масштабів. В цей день український традиційний одяг одягають люди у 70 країнах світу.

 

Багато сторіч вишиванка була для українців оберегом від усього зла. Українці вірять, що наділена величезною силою вишиванка здатна творити чудеса. Вже багато сторіч вишиванка несе у собі духовне багатство, мудрість та традиційний зв’язок багатьох поколінь, який не переривається віками.

 

1909 року в селі Мартинівка Черкаської області було розкопано скарбницю. Знайдені в ній речі датуються VI століттям, серед них було дві статуетки – чоловіки, які одягнені у довгі широкі сорочки з візерунковою вишивкою на рівні грудей, які нібито танцюють гопак. Згідно з легендою – це образи давніх слов’ян (Роксолан, Язигів, Аорсів), які носили вишиванки, голили голови оселедцями й носили вуса.

 

Найдавніший зразок вишивки було знайдено у Миколаївській області. Шматок пурпуру, який вишитий золотом, є фрагментом жіночого сарматського вбрання. Він датується першим тисячоліттям нашої ери.

 

Загалом в Україні існує близько двохсот різних технік вишивання та більше сотні вишивальних швів. Кожна область має не лише власну техніку вишивки, а й тематику орнаменту, традиційні кольори та деталі. Одним з найоригінальніших видів вишивки визнана борщівська – сорочки рясно розшиті чорними нитками.

 

Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили жителі Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.

 

Однією з найскладніших вважається полтавська вишиванка – білим по білому. Натхненням для такої вишивки стала природа: раніше жінки вишивали переважно взимку, коли не було роботи на городі, й підглядали візерунки для вишивання на морозному склі.

 

Українці полюбляють встановлювати національні рекорди, присвячені вишиванкам. Так 2012 року в День незалежності Національний реєстр рекордів України зафіксував у Рівному новий рекорд – найбільшу кількість людей у вишиванках – 6570 осіб.

 

2011 року швейне підприємство пошило величезну вишиванку – 4х10 м. Нею було прикрашено центральний корпус Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

 

Найдорожчою вишиванкою стала сорочка, яку представили 2013 року на Сорочинському ярмарку. Вона важила 4 кг, а її вартість становила понад 10 000 гривень.

 

Першим українцем, який поєднав українську національну вишиванку з повсякденним одягом, став Іван Франко, він носив вишиванку з піджаком. У такий спосіб письменник намагався зберегти вишиванку для майбутніх поколінь. Саме у вишиванці та піджаку Іван Франко зображений на банкноті 20 гривень.

 

Першим ведучим, який зʼявився у прямому ефірі в вишиванці, був Андрій Шевченко. У національному вбранні він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на 5-му каналі. Потім дану традицію підтримали й інші медійні українці.

 

Українська національна сорочка популярна в усьому світі. Вона навіть зʼявлялась у колекціях світових брендів одягу: Dior, Gucci, Valentino та Dolce & Gabanna. Українська вишиванка підкорила серця світових знаменитостей: Мадонна, Демі Мур, Діта фон Тіз, Клаудія Шиффер і Мей Маск.

 

Про всі ці та багато інших цікавих фактів дізналися студенти груп ГМ-22, К-23, К-23м, а також курсанти групи В-22, долучившись до виховного заходу, присвяченого Всесвітньому дню вишиванки, який було проведено старшим викладачем кафедри соціально-гуманітарних наук Мирошниченко М.І. напередодні свята.

 


 

Спочатку студенти прослухали презентацію старшого викладача кафедри соціально-гуманітарних наук Мирошниченко М.І. про традиції святкування Дня вишиванки, історію виникнення свята й значення вишиванок для українців, а потім із задоволенням взяли участь у грі «У вишиваному колі».

 


 

Після підрахунку балів було оголошено найкращих знавців традицій і символіки вишиванок, а потім студенти сфотографувалися в оформленій до свята фотозоні.

 

 

Вишиванка – одяг вільних людей, ще з давніх часів її носили чумаки, козаки, воїни УПА, українські мовознавці, письменники та дисиденти. Багато століть українці боролись за свою свободу і носили вишиванку як символ своєї національної ідентичності. Так триває і досі: українські воїни, захисники та волонтери щодня воюють за вільну Україну та вірять, що наступний день вишиванки пройде у мирній Україні.