flowers

Міжнародний день рідної мови в ОДЕКУ

flowers
  • 21.02.2022

Щороку 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року після тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Історія свята, на жаль, має трагічний початок.

21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді щороку Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

До відзначення цього свята долучилися й студенти груп ГМ-20, В-20, ГЗ-21, К-21, К-21м під проводом старшого викладача кафедри українознавства та соціальних наук Мирошниченко М.І.

На честь свята було проведено українознавчу гру «Рідна мова», у якій студенти пригадували цікаві факти про українську мову, пояснювали значення слів, добирали синоніми, вправлялися у швидкості вимовляння скоромовок і шукали відповіді на поставлені запитання за допомогою QR-кодів.

Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління. Головні функції, що виконує мова — комунікативна, мислеоформлююча, пізнавальна, емоційна, виражальна тощо.

Сьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли мову, з тої чи іншої причини, припиняють уживати та вивчати більше ніж 30% носіїв мови.

Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!