flowers

Підсумки розширеного засідання Конференції трудового колективу Одеського державного екологічного університету стосовно рішення Кабінету Міністрів України щодо реорганізації ОДЕКУ

flowers
  • 13.01.2024

10 січня 2024 року відбулося розширене засідання Конференції трудового колективу Одеського державного екологічного університету (ОДЕКУ), присвячене обговоренню Розпорядження Кабінету Міністрів України № 7-р від 05.01.2024 р. щодо реорганізації ОДЕКУ. В засіданні безпосередньо взяли участь 240 осіб, а ще близько 900 долучилися до заходу в режимі онлайн.

 

На початку засідання Ректор ОДЕКУ Володимир Ковальчук ознайомив присутніх із текстом розпорядження КМУ «Про реорганізацію Одеського державного екологічного університету та Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища і людини МОН України та НАН України» та вказав на відсутність необхідних попередніх обговорень із трудовим колективом ОДЕКУ під час прийняття рішення про приєднання ОДЕКУ до ОНУ ім. І.І. Мечникова, що свідчить про порушення принципів Болонського процесу і правил університетської автономії, визначених Законом України «Про вищу освіту». Також, він зазначив, що «розчинення» ОДЕКУ в освітньому просторі ОНУ імені І.І. Мечникова зруйнує системну підготовку висококваліфікованих фахівців гідрометеорологічного та екологічного напрямку освіти, що призведе до деструктивних наслідків для України на десятки років.

 

Далі свою думку щодо подальшої долі Університету мали змогу висловити представники наукової спільноти, екологічних і гідрометеорологічних організацій, державних органів, видатні випускники, які працюють у різних країнах світу, та студенти.

 

Віктор Ситов, голова Ради роботодавців ОДЕКУ, член Наглядової ради ОДЕКУ, виконавчий директор Українського метеорологічного та гідрологічного товариства, начальник Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, відзначив якісну підготовку висококваліфікованих фахівців протягом понад 90 років для України та 80 країн світу, серед яких чимало всесвітньо відомих науковців, керівників гідрометеорологічних і екологічних підрозділів не лише України, але й у багатьох країнах світу, у тому числі, два лауреати Нобелевської Премії Миру.

 

Професор Сергій Степаненко, голова Вченої ради ОДЕКУ, закцентував увагу на тому, що згадане розпорядження було ухвалено недемократичним чином із численними порушеннями встановленої юридичної процедури. Зокрема, не була обговорена та затверджена вченими радами університетів дорожня карта адміністративних, фінансових, кадрових, освітніх, наукових заходів по входженню Одеського державного екологічного університету до складу Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

 

Надія Скуртуленко, голова студентської ради гуртожитку №1, виступила від імені студентської спільноти ОДЕКУ із закликом зберегти цей унікальний університет, який студенти свідомо обрали та який прокладає для них шлях у майбутнє.

 

Олексій Чернишов, випускник ОДЕКУ, а нині військовослужбовець, який у березні 2022 р. з посади завідувача лабораторією пішов добровольцем на фронт, висловився про стратегічну необхідність підготовки військових гідрометеорологів для потреб Збройних сил України в цей небезпечний для країни час.

 

Марк Железняк, професор Інституту радіології довкілля Університету Фукусіми (Японія), лауреат Державної премії Україні в галузі науки і техніки, випускник ОДЕКУ, підкреслив унікальність підготовки гідрометеорологів саме Одеським державним екологічним університетом, з яким у цій галузі не можуть конкурувати ані географічні, ані фізичні факультети інших університетів.

 

Марина Бизова, завідувач відділом Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної (військової) адміністрації, висловила свою стурбованість можливою нестачею кваліфікованого кадрового ресурсу в галузі екології, що необхідний як у воєнний час, так і для здійснення програм післявоєнної відбудови України, у разі приєднання ОДЕКУ до ОНУ ім. Мечникова.

 

Людмила Горохова, голова Української асоціації розвитку менеджменту та бізнес-освіти, наголосила на важливості збереження самостійності ОДЕКУ задля забезпечення високої якості освіти фахівців, яких потребують різні галузі економіки.

 

Професор Анатолій Польовий відзначив важливість збереження наукових шкіл, які були створені в ОДЕКУ понад 50 років тому та є визначальними для вирішення нагальних проблем, пов’язаних з адаптацією до зміни клімату та забезпеченням сталого розвитку держави.

 

Професор Олександр Глушков, завідувач кафедрою вищої математики та квантової механіки ОДЕКУ, висловив занепокоєння тим, що приєднання до ОНУ ім. Мечникова призведе до втрати як освітньо-наукових напрацювань, так і матеріально-технічної бази ОДЕКУ, оскільки в Національному університеті протягом багатьох років відбувається безперервне скорочення спеціальностей природничого напрямку.

 

Також запам’ятались емоційні та змістовні виступи проф. Олени Губанової, зав. кафедрою економіки природокористування, проф. Валерії Овчарук, директора Навчально-наукового Гідрометеорологічного інституту, доцента Олексія Бургаза, зав. кафедрою екологічного права та контролю, Дмитра Бурлаки, мол. лейтенанта, військовослужбовця, проф. Олега Рубеля, зав. відділом інтеграції науки, освіти і бізнесу Інституту ринку та еколого-економічних досліджень НАН України, доцента Світлани Кіріяк, директора Херсонського гідрометеорологічного фахового коледжу ОДЕКУ, Едуарда Краснодембського, зав. Морським навчально-науковим центром морських досліджень, Владислава Михайленка, асистента кафедри екології та охорони довкілля, доцента Ігоря Бубнова, зав. кафедрою соціально-гуманітарних наук, К.В. Городицької, заступника начальника Управління промислового забруднення Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу Міндовкілля України, проф. Ангеліни Чугай, в.о. зав. кафедрою екології та охорони довкілля ОДЕКУ, проф. Олени Павленко, зав. кафедрою менеджменту та публічного управління, вченого секретаря ОДЕКУ, Марини Романчук, доцента кафедри екології та охорони довкілля ОДЕКУ та Світлани Нагаєвої, доцента кафедри екології та охорони довкілля, які обґрунтовано відстоювали право на автономне існування нашого унікального освітнього закладу. Було зазначено, що рішення про злиття приймалося на підставі лише одного параметра – невеликого контингенту здобувачів освіти, проте зовсім не враховувалися значні наукові досягнення колективу, високі місця в рейтингах ЗВО України за багатьма показниками, активна участь у європейських освітніх і наукових проєктах тощо.

 

Через грубе порушення всіх норм і законодавства під час процедури ухвалення рішення щодо приєднання ОДЕКУ до ОНУ ім. І.І. Мечникова і задля збереження унікальної освітньо-наукової спадщини ОДЕКУ та забезпечення подальшого сталого розвитку Університету, зібрання конференції трудового колективу Одеського державного екологічного університету в розширеному форматі 10 січня 2024 року направило до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Спілки ректорів закладів вищої освіти України, Ради ректорів ЗВО Одеського регіону  Звернення щодо скасування розпорядження КМУ № 7-р від 05.01.2024 р. «Про реорганізацію Одеського державного екологічного університету та Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища і людини МОН України та НАН України».

 






 

Фото: Думская, Одеса Новини Live, ОДЕКУ

 

Прес-служба ОДЕКУ