Старт міжнародного проєкту за програмою TWINNING

• 8.05.2023

Розпочався міжнародний проєкт щодо моніторингу якості води в Україні за програмою TWINNING

В рамках британсько-української грантової програми з досліджень та інновацій TWINNING, укладено угоду про співпрацю між Університетом Стерлінга (Шотландія, Велика Британія) та Одеським державним екологічним університетом (ОДЕКУ). Одним з кроків його практичної реалізації є спільний дослідницький проєкт «Capacity Building in Earth observation for national water quality assessment / Розбудова потенціалу в галузі спостереження за Землею щодо національної оцінки якості води» (CORNELIA), спрямований на виконання дистанційного моніторингу якості води під час війни в Україні із застосуванням супутникових технологій, а також підвищення кваліфікації щодо покращення та охорони якості води у післявоєнній період.

Згідно з попередньою оцінкою Програми ООН з навколишнього середовища та науковим дослідженням, виконаним міжнародною групою вчених, в тому числі науковцями ОДЕКУ, війна завдала незліченної шкоди водонасосним станціям і очисним спорудам та призвела до забруднення ґрунтових і поверхневих вод. Якість води має вирішальне значення для здоров’я людини, але проводити відбір проб на водних об’єктах під час військових конфліктів досить складно. Наявність безкоштовних, узгоджених і довгострокових даних спостереження за Землею надає можливість дистанційного моніторингу водних систем. Мета проєкту полягає в тому, щоб підсилити потенціал дослідників в Одеському державному екологічному університеті для використання можливостей нових продуктів для роботи з супутниковими даними в задачах національного моніторингу.

Першим заходом, який передбачає проєкт CORNELIA, стане літня школа для студентів, аспірантів та викладачів ОДЕКУ, що відбудеться з 8 по 12 травня 2023 р. в м. Суліна (Румунія). Школа буде присвячена обробці супутникових даних та включатиме як польові дослідження дельти річки Дунай, так і роботу зі спеціальним програмним забезпеченням та відкритими базами даних щодо оцінки якості води, зокрема, вимірювання кількості фітопланктону в Придунайських озерах.

Другу літню школу, яка буде логічним продовженням першої, планується провести в серпні 2023 р. в Шотландії, на базі Університету Стерлінга.

Грант для підтримки спільних досліджень, який надається університетами Великої Британії, допоможе зміцнити науково-дослідний потенціал українських університетів, сприятиме запобіганню відтоку академічних талантів та зміцненню ролі українських університетів у післявоєнній відбудові.

Відділ міжнародних зв’язків ОДЕКУ.