В університеті Стерлінга, Велика Британія, відбувся тренінг із моніторингу якості води для українських освітян за Програмою TWINNING

• 26.08.2023

Протягом двох тижнів з 6 по 18 серпня 2023 р. на базі Університету Стерлінга, Шотландія (Велика Британія) проходила 2-а Літня школа з обміну досвідом за проєктом «Capacity Building in Earth observation for national water quality assessment (CORNELIA)», спрямованим на покращення моніторингу якості води в Україні, в рамках британсько-української грантової програми з досліджень та інновацій TWINNING. Від України участь у тренінгу брали викладачі, студенти та молоді вчені Одеського державного екологічного університету (ОДЕКУ) – команда складалася з 11 осіб.

Як відмітив професор Ендрю Тайлер, керівник спільного дослідницького проєкту: «Якість води має вирішальне значення для здоров’я людини, але війна в Україні позначилася на якості води в річках, озерах, водосховищах та прибережних зонах. Традиційний збір проб водних систем під час військових конфліктів ускладнений, тому важливо, щоб спостереження можна було проводити віддалено».

Тренінг передбачав лекції та практичні заняття під керівництвом фахівців з Університету Стерлінга, які ведуть передові дослідження з дистанційного моніторингу якості води за допомогою супутників, а також проведення польових досліджень на озері Лох-Ломонд і роботу в лабораторіях. Команда ОДЕКУ ознайомилася з веб-інструментами для обробки даних супутникових спостережень, виконала відбір проб озерної води, їх хроматографічний і спектрофотометричний аналіз у спеціалізованих лабораторіях. На завершальному етапі відбулось обговорення та складено план для написання наукових статей щодо впливу руйнування греблі Каховської ГЕС на водне середовище та оцінки якості води в Придунайських озерах. За підсумками літньої школи усі учасники отримали сертифікати про проходження навчання обсягом 4 кредити ECTS.

Також в рамках візиту делегації ОДЕКУ 10 серпня пройшла зустріч із проф. Невілом Вайлі, заступником ректора з інтернаціоналізації, з яким обговорювалися перспективи подальшого співробітництва між партнерськими університетами.

За словами проф. Валерії Овчарук, директорки Гідрометеорологічного інституту та завідувачки кафедри гідрології суші Одеського державного екологічного університету, яка очолила делегацію, студенти отримали унікальне практичне навчання, яке в даний час неможливе в Україні через обмежений доступ до водних об’єктів через військові операції. Науково-педагогічний персонал удосконалив свою кваліфікацію та розширив свої знання про можливості використання супутникових даних у гідроекологічних дослідженнях, які в подальшому будуть використовуватися у лекційних курсах та практичних заняттях.

Візит українських науковців був висвітлений 15 серпня 2023 р. шотландським телебаченням у вечірньому випуску новин каналу ITV 1, на офіційному веб-сайті та в соцмережах Університету Стерлінга.

Відділ міжнародних зв’язків.