Capacity Building in Earth observation for national water quality assessment – CORNELIA

 

В рамках британсько-української грантової програми з досліджень та інновацій TWINNING, укладено угоду про співпрацю між Університетом Стерлінга (Шотландія, Велика Британія) та Одеським державним екологічним університетом (ОДЕКУ). Одним з кроків його практичної реалізації є спільний дослідницький проєкт «Capacity Building in Earth observation for national water quality assessment / Розбудова потенціалу в галузі спостереження за Землею щодо національної оцінки якості води» (CORNELIA), спрямований на виконання дистанційного моніторингу якості води під час війни в Україні із застосуванням супутникових технологій, а також підвищення кваліфікації щодо покращення та охорони якості води у післявоєнній період.

 

Згідно з попередньою оцінкою Програми ООН з навколишнього середовища та науковим дослідженням, виконаним міжнародною групою вчених, в тому числі науковцями ОДЕКУ, війна завдала незліченної шкоди водонасосним станціям і очисним спорудам та призвела до забруднення ґрунтових і поверхневих вод. Якість води має вирішальне значення для здоров’я людини, але проводити відбір проб на водних об’єктах під час військових конфліктів досить складно. Наявність безкоштовних, узгоджених і довгострокових даних спостереження за Землею надає можливість дистанційного моніторингу водних систем. Мета проєкту полягає в тому, щоб підсилити потенціал дослідників в Одеському державному екологічному університеті для використання можливостей нових продуктів для роботи з супутниковими даними в задачах національного моніторингу.

 

Грант для підтримки спільних досліджень, який надається університетами Великої Британії, допоможе зміцнити науково-дослідний потенціал українських університетів, сприятиме запобіганню відтоку академічних талантів та зміцненню ролі українських університетів у післявоєнній відбудові.

 

Першим заходом у рамках проєкту CORNELIA стала літня школа «Estimation of chlorophyll in inland and coastal waters using observations from Copernicus Sentinel-2 MSI» для студентів, аспірантів та викладачів Одеського державного екологічного університету, яка відбулася у період з 8 по 12 травня 2023 р. в м. Суліна (Румунія). Школа була присвячена обробці супутникових даних та включала польові дослідження дельти Дунаю, а також роботу зі спеціальним програмним забезпеченням (SNAP – SentiNel Applications Platform) та відкритими базами даних (SOAH – Sentinel Open Access Hub) щодо оцінки якості води, зокрема, вимірювання кількості фітопланктону в Придунайських озерах.

 

 

Другу літню школу для викладачів, студентів та молодих вчених ОДЕКУ було проведено з 6 по 18 серпня 2023 р. на базі Університету Стерлінга, Шотландія (Велика Британія). Тренінг передбачав лекції та практичні заняття під керівництвом фахівців з Університету Стерлінга, які ведуть передові дослідження з дистанційного моніторингу якості води за допомогою супутників, а також проведення польових досліджень на озері Лох-Ломонд і роботу в лабораторіях. Візит українських науковців був висвітлений 15 серпня 2023 р. шотландським телебаченням у вечірньому випуску новин, на офіційному веб-сайті та в соцмережах Університету Стерлінга.